Vuçiq do ta pranojë pavarësinë, marrëveshja Kosovë -Serbi brenda gjashtë muajsh deri në një vit – ja kush e thotë!

vucicu.jpg

Kur NATO’ja bombardoi Serbinë në vitin 1999, Aleksandar Vuçiq ishte ministër i informacionit, duke zbatuar rregullat e censurës për ish presidentin, Slobodan Milosheviç, i cili më vonë do të gjykohej për krime lufte. Kështu e nis shkrimin e tij, mediumi britanik The Guardian, kur flet për Kosovën dhe Serbinë si dhe dialogun në mes të këtyre dy shteteve.
Gati dy dekada më vonë, vetë Vuçiq është President i Serbisë. Duke pretenduar se ka hedhur shumë nga pikëpamjet e tij të mëparshme nacionaliste dhe duke u larguar nga akuzat për autoritarizëm, ai tani shihet nga bashkësia ndërkombëtare si njeri që mund të nënshkruajë një marrëveshje që përfundimisht do të sjellë pajtimin mbi Kosovën.

Kosova u shkëput nga Serbia, nën mbikëqyrjen ndërkombëtare pas fushatës ajrore të NATO-s dhe shpalli pavarësinë në vitin 2008. Por, Serbia ende Kosovën e konsideron territorin e saj.

Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiq në në një intervistë dhënë për Guardian në Beograd këtë javë, tha se beson që tani ka një dritare të shkurtër prej një periudhe gjashtë muaj apo një vit, në të cilën mund të jetë e mundur të nënshkruhet një marrëveshje.

“Ne jemi të gatshëm të diskutojmë çdo çështje të vetme, jemi gati të marrim parasysh çdo propozim të vetëm që do të nënkuptonte një zgjidhje kompromisi”, tha ai, duke siguruar që Serbisë t’i ofrohet diçka në këmbim.

Kosova është njohur nga më shumë se 100 shtete, por ende ekzistojnë pesë vende të BE-së që nuk e njohin atë, kryesisht për shkak se ata kanë frikë se mund të krijojë një precedent për mosmarrëveshjet e tyre të brendshme territoriale. As Kina, India dhe Rusia.

Shpresa në Bruksel është se mund të arrihet një marrëveshje që do të çonte në pranimin e Beogradit nëse nuk do të njohë zyrtarisht pavarësinë e Kosovës dhe do të hapë rrugën që Kosova të marrë një vend në OKB dhe që të dy vendet të fillojnë një rrugë drejt anëtarësimit në BE.

Vucic, sic shkruan Guardian, i ka rritur këto shpresa, por në këmbim kërkon një paketë përfitimesh për Serbinë.

Ai është përfshirë tashmë në dialogun e rregullt të mbikëqyrur nga BE në Bruksel me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi i tha gjithashtu Guardian javën e kaluar se ai priste një marrëveshje gjithëpërfshirëse që do të arrihej këtë vit./Express

scroll to top