Zbulohen qindra arkivolë misteriozë në një shkëmb të Kinës

130 arkivolë misterioze prej druri janë gjetur të varura në sipërfaqen e një shkëmbi 100 metra të Kinës.

Varret janë zbuluar jashtë qytetit Moping të Zigui County në Provincën Hubei dhe besohet se janë 1000 vjeçare.

Spas The People’s Daily Online arkivolet mund ti përkasin Dinastisë Tang.

131 shpellat në shkëmb i përkisnin njerëzve “Bo”, një fisi të lashtë që jetonte në këtë zonë.

Mijëra vjet më parë thuhej se arkivolët e varur mbronin trupat nga përbindëshat dhe bekonin përjetësisht shpirtin.

Ky mendohet të jetë një nga zbulimet më të mëdha të varrezave në shkëmb të gjetura deri tani në Kinë.

2F6582FE00000578-0-image-a-55_1450193959916 2F65831D00000578-0-image-a-54_14501939515372F65837E00000578-0-image-a-57_1450193972895

scroll to top